/Files/images/P1210018.JPG/Files/images/P1210013.JPG/Files/images/P1210003.JPG

Музей «Давня хата»

Зареєстрований при Львівському обласному центрі краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді 07.12.2009 року. реєстраційний номер 14 -98. Свідоцтво номер 98.

Ініціатором створення музею була місцева жителька, вчителька української мови та літератури, Юськів Марія Володимирівна. В основу музейної експозиції лягли предмети побуту, документи, фотографії жителів села Перегноїв. Профіль музею – літературно-краєзнавчий. Площа музею становить 44 квадратні метри. Кількість кімнат – одна. Загальна кількість експонатів – 219, з них музейних предметів основного фонду – 189.

Експозиційні розділи:

1.«Він рідне слово пробудив» (альбом про М. Шашкевича)

2.«Рослини-символи України» (альбом)

3.«І писанка оранжево горить» (папка)

4.«Історія села Перегноїв» (папка)

5.«Історія церкви села Перегноїв» (папка)

6.«Весілля у моєму селі» (папка)

7.«Писанка у Канаді» (папка)

8.«Із сивої минувшини» (стенди)

9.Етнографія

11.М. Юськів, В.Лаба «Історія села Перегноїв» (книжка)

12.«Кавалер ордена кн. Ольги – о. Будзінський Г.» (папка)

13.«Співає Перегноїв» (альбом)

14.«Новосілки… Ось його Голгофа» (до 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича)

У даний час для приміщення музею виділена окрема кімната загальною площею 44 квадратних метри. Рада музею: Юськів Г.Б. – керівник музею (фондово-експозиційний сектор), Шрам М.М. – пошуковий сектор, Джала О.М. – просвітницький сектор, учні-екскурсоводи – Джала Х.В., Зелінська С.М., Іванова Т.В., Чирка М.І., Юськів Я.І. – інформаційний сектор.

Ініціатором створення його була вчителька української мови та літератури Юськів Марія Володимирівна. Бажання вчительки підтримав директор школи Бандровський Богдан Михайлович, заступник директора школи Джала Оксана Михайлівна, педагогічний колектив, учні, односельчани, голова сільської ради Канафоцька Марія Йосипівна. Кімната стала музеєм завдяки допомозі завідувачу відділом освіти Бартошику Володимиру Зіновійовичу, методисту відділу освіти Питльованому Андрієві Мар’яновичу. «Вивів новонароджене дитя в люди» теперішній головний редактор часопису «Народне слово» Дідула Володимир Петрович. 10 квітня 2008 року він поділився своїми враженнями після відвідин музею у газеті.

Фінансово музей підтримала жителька Канади, а в минулому наша землячка Жмурко Марія, директор ТзОВ «Нива» Анатолій Жабурняк.

Першими були експонати родин Жмурків, Маковських, Босих, Нагуляків, Огурків, Павлусів. Надзвичайно збагатили музей старожитностями вчителі школи Войчишин Марія Ярославівна, Шрам Марія Миколаївна, Нагуляк Людмила Мар’янівна, Омелян Людмила Василівна.

«Такий музей старожитностей з великим задоволенням та зацікавленням нещодавно оглянув у Прогноївській школі. Тут побачив різних форм глечики, макітри, збанки, веретена, праники, старі вишиті сорочки, блузки, скатертини, домоткане полотно, ікони, документи, навіть плуг, колісниці і багато іншого.

Чи то знаряддя праці,чи предмети побуту, посуд, одяг, якими обслуговувались наші люди, здається, недавно, але то вже в минулому, ХХ столітті, відійшли в минуле (далеко не кожна молода людина, школяр знає навіть їх назву і призначення). Ці експонати справді заслуговують свого місця на вітринах як великих національних музеїв, так і маленьких, місцевих.

Мотором, натхненником і невтомним збирачем старожитностей, місцевим Яворницьким, є вчитель української мови та літератури Марія Володимирівна Юськів, яка народилася і виросла у Прогноєві. Виховала не одне покоління дітей, за що її люблять і поважають як колеги-педагоги, так і односельці, вчорашні випускники і школярі. Честь і хвала вам, Вчителю з великої літери! А музей, який назвали «Давня хата», є окрасою не тільки школи, але й гордістю усього Прогноєва! Кожен експонат музею мав колись свого господаря, його торкались мозолисті руки наших дідів і прадідів, і він несе добрий заряд, позитивну енергію, які передаватимуться юним поколінням – нинішньому і завтрашньому.»

Володимир Дідула, заступник головного редактора. (Газета «Народне слово» від 10 квітня 2008 року).

У музею, як і в людини – своя доля. Злети і падіння, радість і розчарування. Зараз він переживає нову стадію становлення, поповнюється новими експонатами, і вже став виростати, створює нові клопоти директору школи Квасниці Петрові Мироновичу, оскільки знову потребує розширення.

У даний час багато цінних експонатів подарували музеєві Романишин Наталія Ярославівна, Косік Марія Михайлівна, Ковальчук Мирослава Богданівна. Думається, що пройде ще декілька місяців і в селі не буде жодної родини, яка не подарує для музею хоч якусь річ, адже, скоро йому 10 років.

Кiлькiсть переглядiв: 383

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.